Geometria kół


Zadbaj o właściwe ustawienie kół, które zapewnia bezpieczeństwo, pewne prowadzenie i prawidłowe zużycie opon.


Jaki jest koszt wykonania geometrii kół?

• Kontrolny pomiar geometrii kół samochodu z wydrukiem pomiaru (bez regulacji) - 59 zł.
• Regulacja zbieżności kół samochodu (przednia oś pojazdu) - 79 zł.
• Regulacja geometrii kół samochodu (oś przednia i tylna) - 149 zł.


Na czym pracujemy?


Pracujemy na urządzeniu JOHN BEAN-V2300, do geometrii kół światowego giganta. Komputerowa Geometria kół (zdjęcie obok) służy do pomiaru i regulacji geometrii kół samochodów osobowych i dostawczych. Kąty mierzone są poprzez trójwymiarowy pomiar geometrii pojazdu. Najnowsze urządzenie do pomiaru geometrii wykorzystujące technologię 3D

Co to jest geometria kół, zbieżność kół?


Geometria kół to zbiór parametrów zawieszenia samochodu, wpływających na prawidłowe prowadzenie samochodu oraz optymalną żywotność elementów zawieszenia i opon. Na pojęcie geometrii kół składają się:

• zbieżności kół
• kąt pochylenia kół
• kąt pochylenia sworznia zwrotnicy
• kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy (nie dotyczy nowych modeli)

Najczęściej kontrolowanym i regulowanym parametrem jest zbieżność kół. Wynika to głównie z tego, że w nowoczesnych samochodach tylko ten parametr podlega korektom.


Jakie są objawy i na co wpływa niewłaściwa geometria kół?


Geometria kół jest często lekceważonym parametrem przez kierowców. A zarazem bardzo istotnym jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróżowania. Nieprawidłowo ustawiona geometria kół wpływa negatywnie na: kierowalność auta, komfort jazdy oraz bezpieczeństwo (nieprzewidywalne zachowanie auta i potrzeba ciągłej korekty kierunku jazdy, opóźniona reakcja na ruchy kierownicą) żywotność opon (nierównomierne zużycie bieżnika) i elementów zawieszenia.

Jak często należy wykonywać geometrię kół?


Zaleca się przynajmniej raz do roku profilaktycznie wykonać kontrolę i regulację geometrii kół. Dodatkową przesłanką do wykonania kontroli i ewentualnej regulacji jest:

• kolizja z innym pojazdem, przedmiotem lub większą dziurą na drodze.
• kupno samochodu używanego


Czy stan techniczny zawieszenia samochodu ma wpływ na geometrię kół?


Zdecydowanie tak! Jakiekolwiek luzy lub uszkodzenia wpływają na zmianę parametrów geometrii kół. Dlatego pomiar i ewentualną korektę geometrii poprzedza się sprawdzeniem elementów zawieszenia i w razie konieczności ich wymianą.